Czy akcje konsumenckie offline
wciąż mają sens?

Coraz więcej retailistów i sieci handlowych przenosi swoje działania promocyjnie wyłącznie w wymiar Internetu. Zmniejsza nakłady na druk billboardów, rezygnuje z tradycyjnej gazetki – koncentrując się na przekazach opartych o digitalowe nośniki: portale, media społecznościowe, aplikacje…
Również w obszarze akcji budujących lojalność takich jak loterie czy konkursy zaobserwować można odejście od animacji sklepu na rzecz akcji online.

Wyzwanie

Czy jednak warto całkiem rezygnować z drukowanych materiałów reklamowych? Niekoniecznie. 

Przegląd krajowych akcji konsumencki pokazuje podział na trzy grupy:

– całkowicie digitalowe

– odbywające się tylko na terenie sklepu

– łączące działania online i offline

To właśnie te osiągają obecnie najlepsze wyniki. Axia Digital podczas organizacji loterii, konkursów oraz akcji promocyjnych dla swoich klientów kieruje się przekonaniem, że tradycyjne narzędzia reklamowe wciąż są żywe jednak nie można ignorować postępującej digitalizacji każdego obszaru życia finalnych odbiorców promocji.

Rozwiązanie

Przykładem synergii tych dwóch narzędzi jest loteria Wielkie Darmowe Zakupy w sklepach Carrefour. Razem z siecią zaproponowaliśmy klientom dwuetapową zabawę dającą możliwość wygrania nagród zarówno bezpośrednio w sklepie jak i na stronie internetowej. Etap online został ściśle powiązany z częścią offline co spowodowało duże zainteresowanie klientów Carrefour, również tych którzy zazwyczaj nie biorą udziału akcjach promocyjnych w Internecie.

Jak dowodzą badania wciąż znacznie częściej zachowujemy i zapamiętujemy przekaz w formie ulotki, np. w porównaniu z tym samym komunikatem, przesłanym mailem. Dlatego jako główny nośnik naszej loterii użyliśmy kuponu, który w ciekawej i praktycznej formie sam w sobie był „zabawą” oraz zachęcał do dalszego udziału w loterii.

Dzięki wiedzy na temat preferencji i zachowań klientów oraz naszemu wieloletniemu doświadczeniu w organizacji loterii zaproponowaliśmy naszemu Klientowi najlepszy możliwy mechanizm, który przełożył się na bardzo wysokie wskaźniki marketingowe. 

Wyniki

30%

uczestników wyraziło zgodę na komunikację

328%

wzrost organicznych pobrań aplikacji

90%

zaplanowanych nagród zostało wydanych